

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 80 kHz |
| Type | Hall Effect, Open Loop |
| Output Current | 10 mA |
| Bandwidth | 80 kHz |
| Output Type | Ratiometric, Voltage |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Accuracy | 1.4 % |
| Linearity | 1.5 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Response Time | 5 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Current | 13 mA |
| Sensitivity | 185 mV/A |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Current Sensing | 20 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 165 °C |
| Sensitivity (mV/A) | 185 mV/A |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency Range | DC to 80 kHz |
Stock: 5160
Distributors
pcbx
Unit Price$1.72097
Ext.Price$1.72097
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.72097 | $1.72097 |
| 10 | $1.41406 | $14.14060 |
| 25 | $1.39208 | $34.80200 |
| 50 | $1.37045 | $68.52250 |
| 100 | $1.30804 | $130.80400 |
| 300 | $1.26325 | $378.97500 |
| 500 | $1.21999 | $609.99500 |
| 1000 | $1.18920 | $1189.20000 |
| 3000 | $1.11996 | $3359.88000 |
